Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najczęstsze błędy

Nieumiejętne korzystanie z szablonów oraz brak znajomości podstaw HTML i CSS

Bardzo często na stronie zastosowane są szablony niewłaściwe do prezentowanej treści lub nie ma ich wcale. Występują również kłopoty z podstawami HTML (złe formatowanie tekstu, puste linie, zła struktura, wynikające z nieznajomości znaczników) oraz CSS (niestosowanie klas przy linkach, obrazkach i listach nienumerowanych). Nagminnie pojawiają się kolumny, które pozostają niewypełnione (wynika to z zastosowania nieodpowiedniej kompozycji strony). Pomóc mogą tutoriale umieszczone na naszej stronie. W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu: portal@uj.edu.pl

Nieodpowiednia struktura informacji

Najważniejsze informacje nie zawsze są w widocznych miejscach. Tworząc stronę pamiętajmy o jej przyszłych użytkownikach. Zastanówmy się jakich informacji będą najczęściej szukać - czy bez problemu znajdą je w naszym serwisie?

Złe wymiary i jakość grafik

Jeśli zamieszczone grafiki posiadają niewłaściwe wymiary, obrazy mogą zostać wyświetlone w złej jakości, ucięte lub zachodzić na tekst. Szczególną uwagę zwracajmy na banery.

Wielkość jednego pliku nie powinna przekraczać 200 KB.  

Zdjęcia o zbyt dużym rozmiarze będą ładować się wolniej, ponieważ system będzie je na bieżąco skalował.  
Maksymalny wymiar zdjęcia 1200px. 

Maksymalnie 50 zdjęć w katalogu (w galerii)

Niedziałające linki

Bardzo często możemy spotkać niedziałające linki do podstron lub plików. Zadbajmy, żeby takie sytuacje nie zdarzały się na naszej witrynie. Problemy mogą być spowodowane tym, że plik został usunięty z serwera lub w ogóle nie został na niego wgrany. Czasem wynika to również z obecności spacji w nazwie pliku.

Najbezpieczniej będzie, jeśli w nazwach ładowanych do portalu plików pojawią się tylko litery oraz cyfry oddzielane znakiem pauzy ("-"). Podkreślnik "_" jest również poprawnym znakiem, ale może być źle interperetowany przez niektóre wyszukiwarki.

Absolutnie nie należy stosować  poniższych znaków w nazwach plików:
* ? ! < > | \ " / $ oraz spacji

Możliwe jest użycie kropki  do określenia rozszerzenia pliku (np. "nazwa-pliku-2014.jpg")

Wszystkie przesłane pliki muszą posiadać prawidłowe rozszerzenia
Aktualnie obsługiwane rozszerzenia plików w portalu:
.bmp, .css, .doc, .docx, .dot, .gif, .gz, .jpg,.js, .lar, .odb, .odf, .odg, .odp, .ods, .odt, .pdf, .png, .ppt, .pptx, .rtf, .swf, .sxc, .sxi, .sxw, .tar, .tiff, .tgz, .txt, .vsd, .xls, .xlsx, .xml, .zip, .jrxml, .cdr, .ai, .eps, .flv, .epub, .mobi, .der, .pem, .dwg

Maksymalna wielkość pliku wynosi 15MB.

Zbyt długie nazwy w menu i podmenu

Menu ma pomóc nam w nawigacji na stronie. Poszczególne nazwy muszą być krótkie i powinny w prosty sposób wskazywać, czego dotyczą. Powinny również być tzw. "znakami drogowymi", które nawigują na całym obszarze naszej strony. Adres URL powinien zawierać dokładną ścieżkę. Zamiast: .../komunikaty1, …/komunikaty2/ stosujmy zapis adekwatny do miejsca, w którym dana część się znajduje, np. .../pracownicy/komunikaty, …./studenci/komunikaty. W ten sposób otrzymamy przejrzyste ścieżki do poszczególnych informacji. Ponadto skracajmy maksymalnie nazwy, ale unikajmy skrótów literowych.

Strona jako "linkownia"

Serwis nie powinien być tylko i wyłacznie bazą linków. Dzieje się tak wtedy, kiedy spora częśc pozycji w menu odnosi się bezpośrednio do witryn na zewnątrz naszej strony. W miarę możliwości należy unikać stosowania pozycji w menu jako linków do serwisów zewnętrznych.

Niewłaściwe linkowanie

Powyższy fragment kodu używajmy tylko tam, gdzie linkujemy względnie do jakiejś strony w obrębie naszego serwisu. W przeciwnym wypadku - jeśli chcemy odnieść się do zewnętrznego serwisu - wpisujemy cały adres ręcznie.

Tworzenie wielopoziomowego menu

Nie powinniśmy tworzyć w nawigacji poziomów wyższych niż trzy. W szczególnych przypadkach możemy zastosować czwarty poziom, jednak należy pamiętać, aby ukryć go poprzez: "Zarządzaj" -> "Strona" i następnie zaznaczenie opcji "Ukryty" dla podstrony na czwartym poziomie.

Duplikowanie godła UJ w treściach i grafikach na stronie

Godło Uniwersytetu jest na każdej stronie działającej w portalu w lewym górnym rogu strony. Powielanie go na banerze, obrazkach i w tekstach wprowadza niepotrzebny chaos i zaburza estetykę strony.