Podsumowanie roku 2017

Na początku lutego minie rok od reaktywacji naszego zespołu, czyli powołania Sekcji ds. Portalu Uniwersyteckiego. Z tej okazji przygotowaliśmy krótkie podsumowanie.

Rok temu, zgodnie z Zarządzeniem nr 20 Rektora UJ z 1 lutego 2017 r., została utworzona nasza Sekcja, której zadaniem jest utrzymanie i rozwój centralnego Portalu Uniwersyteckiego. Po aktualizacji oprogramowania Liferay oraz po przeniesieniu Portalu UJ na klaster serwerów, kolejnym etapem naszych prac rozwojowo-modernizacyjnych było sklastrowanie serwerów aplikacyjnych, utworzenie nowych środowisk developerskich i testowych, wyodrębnienie serwera przeznaczonego do indeksowania treści oraz zapewnienie systemu backupowego. Dla użytkowników widoczną zmianą było przygotowanie i wdrożenie nowego motywu dla serwisów wydziałowych.

Portal UJ na koniec 2017 roku liczył w sumie 623 witryny (serwisy), z czego 489 witryn jest dostępnych pod adresem publicznym. W samym 2017 roku nasza Sekcja założyła 72 nowe witryny w Portalu UJ, w tym 31 nowych serwisów zostało opublikowanych pod adresem publicznym.

Łączna liczba podstron we wszystkich witrynach przekracza 29 tysięcy (29574). W 2017 roku utworzonych zostało 4596 podstron (publicznych).

W Portalu funkcjonuje 147 tysięcy (147797) wpisów (artykułów). W 2017 roku utworzono 23663 nowych wpisów (artykułów)

​W całej historii liczba uploadów plików wyniosła ponad 271 tysięcy. W 2017 roku dodanych w Portalu UJ zostało 46799 nowych plików.

W 2017 roku do Portalu UJ zalogowało się 24166 unikalnych użytkowników z czego 5044 logowań dotyczy nowych kont.

Uprawnienia do edycji witryn w Portalu UJ posiada 1448 użytkowników, w 2017 roku aktywnych (edytowało treści) redaktorów było 805.

Statystyki odwiedzin Portalu UJ w 2017 roku

Spośród wszystkich serwisów w Portalu UJ najchętniej odwiedzana była witryna główna (www.uj.edu.pl). W dalszej kolejności znalazł się serwis Biblioteki Jagiellońskiej oraz witryna dotycząca rekrutacji na studia (www.rekrutacja.uj.edu.pl). W ramach witryn najpopularniejszą podstroną okazała się wyszukiwarka pracowników (www.uj.edu.pl/pracownicy/narzedzia/wyszukiwarka-pracownikow - podstrona serwisu głównego) - 714 tysiące unikalnych wizyt.

Portal UJ zanotował w ostatnim roku ponad 33 miliony wyświetleń (z czego 25 504 789 unikalnych odsłon). Wizyt w Portalu UJ było ponad 9 milionów (9 424 212 sesji) z czego 70,5% odwiedzało serwisy Portalu UJ regularnie (codziennie).

Najwięcej osób odwiedziło serwisy Portalu UJ z Polski (blisko 8,5 miliona co stanowi 91%), następnie ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii (po 80 tysięcy).

Jeśli chodzi o wersje językowe serwisów w Portalu UJ, to 86% użytkowników skorzystało z  wersji polskojęzycznych, 8% anglojęzycznych, blisko 2% rosyjskojęzycznych, pozostałe stanowili użytkownicy serwisów posiadających tłumaczenia niemieckie, francuskie, hiszpańskie, włoskie, tureckie i chińskie.

Aktywnych użytkowników w ciągu dnia było średnio 10 tysięcy, w miesiącu aktywnych było 242 tysięcy użytkowników.

Użytkownicy preferowali korzystanie z urządzeń desktopowych (69,7%) , natomiast serwis na komórkach przeglądało 28% wszystkich korzystających z Portalu UJ, na tabletach ponad 2%.

Średni czas przebywania na stronach w Portalu UJ z dowolnego urządzenia wyniósł 3,5 minuty. Użytkownicy Portalu korzystali głównie z przeglądarki Chrome (53%), Firefox (22%), Safari (11%) i Internet Explorer (4,5%).