Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Migracja na chmurę

W nocy z 18 na 19 kwietnia zakończyliśmy proces migracji portalu uniwersyteckiego na nową platformę sprzętową.

Nowa platforma sprzętowa to de facto uniwersytecka prywatna chmura. Technologia chmury pozwala nam na elastyczne wykorzystanie zasobów tam, gdzie są one w danej chwili potrzebne. Zasoby są w tej chwili dzielone przede wszystkim pomiędzy najważniejsze witryny uniwersyteckie:

  • portal uniwersytecki,
  • witrynę elektronicznej rejestracji kandydatów,
  • system USOSweb,
  • usługi pomocnicze.

W planach jest przenoszenie kolejnych usług, w szczególności aplikacji webowych.

Nowa platforma pozwala na zapewnienie odpowiednich zasobów tym witrynom, które ich w danym momencie potrzebują - witryna ERK w okresie rekrutacji, USOSweb w czasie zapisów na zajęcia, a portalowi w czasie wzmożonego ruchu związanego z różnymi akcjami organizowanymi przez nasz Uniwersytet. Zapewnia też większą niezawodność poprzez wirtualizację i klastrowanie usług. Cała fizyczna warstwa platformy jest w pełni redundantna, co zapewnia odporność na awarię indywidualnych urządzeń. W miarę rosnących potrzeb prostsza też będzie rozbudowa zasobów poprzez dodawanie nowych lub wymianę i modernizację istniejących elementów.

Mamy nadzieję, że najbardziej zauważalną zmianą jest znaczne przyśpieszenie działania portalu. Według naszych testów najbardziej typowe działania powinny być pomiędzy trzy a osiem razy szybsze. Bardziej złożone działania, niewidoczne dla zwykłych użytkowników wykonują się nawet do dwudziestu razy szybciej.

Nasze plany na przyszłość to aktualizacja oprogramowania portalu do najnowszej wersji oraz jego rozproszenie na równoległe instancje serwerów aplikacyjnych. Aktualizacja oprogramowania naprawi najbardziej dotkliwe błędy bieżącej wersji oraz umożliwi zaproponowanie nowych, interesujących funkcjonalności. Rozproszenie obsługi portalu na równoległe instancje z kolei pozwoli nam na obsłużenie większego ruchu i jeszcze bardziej polepszy dostępność.

Data opublikowania: 23.04.2012
Osoba publikująca: Sebastian Szytuła