Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak stworzyć witrynę w Portalu UJ?

Pomysł

Tematyka, wygląd, funkcjonalności witryny zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Niekiedy strona jest bardzo prosta, a niekiedy pomysły naszych redaktorów są dość złożone. Ważne, żeby na początku była wstępna wizja, a dalsze etapy nadadzą jej realny wymiar.

Kontakt z naszym zespołem

Prosimy o przesłanie wiadomości na adres portal@uj.edu.pl. Email powinien zawierać m.in. krótki opis witryny. Jeżeli nie mają Państwo konkretnego planu, pomożemy zaprojektować Państwa stronę internetową.
W przypadku, gdy będą potrzebne bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, zapraszamy na spotkanie online lub do naszego biura na spotkanie.

Formalności

Po wstępnych ustaleniach nadszedł czas na dopełnienie kilku formalności.
W zależności od rodzaju tworzonej witryny wymagane jest wypełnienie formularza online oraz przesłanie skanów odpowiednich dokumentów na adres portal@uj.edu.pl:

Warsztaty oraz tutoriale

Po dopełnieniu formalności należy zapisać się na warsztaty, ponieważ są one warunkiem niezbędnym do otrzymania uprawnień. Więcej informacji na stronie: Warsztaty. Doskonałym uzupełnieniem zdobytej na warsztatach wiedzy są tutoriale.

Praca nad stroną

W fazie projektowej wspieramy naszych użytkowników wiedzą oraz znajomością standardów i trendów. Faza ta niekiedy bywa  realizowania przy częściowym zaangażowaniu z naszej strony, staramy się pomagać redaktorom, podpowiadać dobre rozwiązania bazując na naszym doświadczenie, inicjować nowe drogi rozwoju witryny. Niekiedy w całości projektujemy witrynę: graficznie oraz funkcjonalnie. Druga faza, czyli praktyczne tworzenie stron, przebiega w sposób samodzielny. Użytkownicy w oparciu o tutoriale, warsztaty oraz nasze wskazówki, są w stanie utworzyć stronę internetową w Portalu UJ.

Deklaracja dostępności

Tworzona witryna powinna spełniać zasady dostępności cyfrowej. Bazę wiedzy w tej dziedzinie można znaleźć na podstronach witryny Centrum Dostępności UJ: Czym jest dostępność? > Cyfrowa. Obowiązkiem redaktora jest sporządzenie deklaracji dostępności. Przydatne materiały i instrukcje można znaleźć na stronie: O deklaracji dostępności.

Audyt

W przypadku gdy tworzenie strony dobiegnie końca należy nas o tym poinformować. My sprawdzimy serwis pod względem zgodności z obowiązującymi normami i prześlemy ewentualne uwagi oraz wskazówki.

Opublikowanie witryny

Po wprowadzeniu niezbędnych/ewentualnych korekt opublikujemy stronę w Internecie pod wskazanym wcześniej adresem WWW. Jego poprawne działanie zależy od wielu czynników dlatego opublikowanie serwisu w sieci może zająć kilka dni.

Rejestr witryn

Po opublikowaniu witryny, redaktor ma obowiązek zgłosić witrynę do uniwersyteckiego rejestru witryn. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Rejestr witryn.

Wyróżnij się - content is the king

To treść na stronie jest najważniejsza, dlatego należy pamiętać o jej aktualizacji. Jeżeli w witrynie znajdują się aktualne i wartościowe informacje użytkownicy będę częściej ją odwiedzać. Proszę pamiętać, że content is the king, dlatego treści powinny wyróżniać się pod względem merytorycznym oraz estetycznym. Należy dbać o jakość publikowanych tekstów oraz grafik. Więcej porad można znaleźć w sekcji dobre praktyki oraz najczęstsze błędy.