Przejdź do głównej treści

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak stworzyć witrynę w Portalu UJ?

Pomysł

Tematyka, wygląd, funkcjonalności witryny zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Niekiedy strona jest bardzo prosta, a niekiedy pomysły naszych redaktorów są dość złożone. Ważne, żeby na początku była wstępna wizja, a dalsze etapy nadadzą jej realny wymiar.

Kontakt z naszym zespołem

Prosimy o przesłanie wiadomości na adres portal@uj.edu.pl. Email powinien zawierać m.in. krótki opis witryny. Jeżeli nie mają Państwo konkretnego planu, pomożemy zaprojektować Państwa stronę internetową.
W przypadku, gdy będą potrzebne bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, zapraszamy do naszego biura na spotkanie.

Formalności

Po wstępnych ustaleniach nadszedł czas na dopełnienie kilku formalności.
W zależności od rodzaju tworzonej witryny wymagane jest wypełnienie formularza online oraz przesłanie skanów odpowiednich dokumentów na adres portal@uj.edu.pl:

Warsztaty oraz tutoriale

Po otrzymaniu dokumentów, prześlemy na wskazany adres email zaproszenie na warsztaty. Po przejściu warsztatów zostaną nadane uprawnienia redaktora witryny. Doskonałym uzupełnieniem zdobytej na warsztatach wiedzy są tutoriale.

Praca nad stroną

W fazie projektowej wspieramy naszych użytkowników wiedzą oraz znajomością standardów i trendów. Faza ta jest często realizowania przy dużym zaangażowaniu z naszej strony, staramy się im kreatywnie pomagać, podpowiadać dobre rozwiązania bazując na naszym doświadczenie, inicjować nowe drogi rozwoju witryny. Niekiedy w całości projektujemy witrynę: graficznie oraz funkcjonalnie. Druga faza, czyli praktyczne tworzenie stron, przebiega w sposób samodzielny. Użytkownicy w oparciu o tutoriale, warsztaty oraz naszą pomoc, są w stanie utworzyć stronę internetową w Portalu UJ.

Audyt

W przypadku gdy tworzenie strony dobiegnie końca należy nas o tym poinformować. My sprawdzimy serwis pod względem zgodności z obowiązującymi normami i prześlemy ewentualne uwagi oraz wskazówki.

Opublikowanie witryny

Po wprowadzeniu niezbędnych/ewentualnych korekt opublikujemy stronę w Internecie pod wskazanym wcześniej adresem WWW. Jego poprawne działanie zależy od wielu czynników dlatego opublikowanie serwisu w sieci może zająć kilka dni.

Wyróżnij się - content is the king

Po opublikowaniu witryny, należy pamiętać o jej aktualizacji. Jeżeli na stronie znajdują się aktualne i wartościowe informacje użytkownicy będę częściej ją odwiedzać. Proszę pamiętać że content is the king dlatego treści powinny wyróżniać się pod względem merytorycznym oraz estetycznym. Należy dbać o jakość publikowanych tekstów oraz grafik. Więcej porad można znaleźć w sekcji dobre praktyki oraz najczęstsze błędy.