Rozwiązania wybranych zagadnień po aktualizacji Portalu

Przedstawiamy najbardziej typowe problemy zgłaszane nam przez Redaktorów w ostatnich dniach. Prosimy zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami.

Jak odblokować logowanie w swojej witrynie

Od 7 września udostępniona została edycja treści w Portalu dla edytorów. Niektóre witryny mają jednak wciąż niewidoczny odnośnik do Centralnego Punktu Logowania (ikonka "kluczyk"). Dzieje się tak dlatego, że strony w takiej witrynie mają źle skonfigurowane pole "Pokaż logowanie" (niezaznaczone).

Rozwiązanie:

1. Edytorzy wchodzą na swoją witrynę. Dopisują do adresu vhosta swojej witryny /c/portal/login.  Logują się.
  2. Prawidłowe logowanie powinno zakończyć się przekierowaniem do witryny w Portalu.
  3. W lewym górnym rogu pojawi się ikonka z "plusem". Należy na nią "najechać" kursorem.
  4. Rozwinie się menu z ikonami - należy kliknąć ikonę "koło zębate".
  5. Rozwinie się podmenu, z którego należy wybrać opcję "Strony".
  6. W strukturze drzewiastej należy dla każdej podstrony ustawić w zakładce "Wygląd i zachowanie":
    - opcje dziedziczenia ("Użyj tego samego wyglądu i zachowania co Strony publiczne).
    - jesli nie chcemy z jakiegoś powodu dziedziczyć konfiguracji, to należy każdej takiej podstronie ustawić pole "Pokaż logowanie"

Fotogalerie bez zdjęć

Obecna wesja Liferaya jest mniej tolerancyjna na błędy edytorskie, ale przez to zapewnia większe bezpieczeństwo danych Portalu. Prosimy w nazwach plików i katalogów nie używać

• przede wszystkim znaków specjalnych (':*&!@#$%^''")
  • polskich znaków diakrytycznych (ąęółśćźż)
  • spacji (można w to miejsce wstawić myślniki).

Takie znaki mogły być przez Państwa wprowadzane w ścieżkach do plików z galerii.

Rozwiązanie: W bibliotece grafik i dokumentów sprawdzić nazwy katalogów i plików. W przypadku zmiany nazwy dostosować zawartość pól w galeriach, które nie działają.

Przykładowo gdy w biliotece grafik i dokumentów pliki umieścimy w katalogu "Głowna/Reportaze" to w linku do plików musimy posłużyć się dokładnie tą samą ścieżką z uwzględnieniem wielkości znaku ("Glowna/Reportaze" to nie to samo co "główna/Reportaże").

Archiwum Portalu - stan z 2 września 2016

Stary Portal sprzed migracji jest dostępny dla Państwa z sieci uniwersyteckiej (a spoza sieci przez extranet) pod adresem: www.p8.dev.zpu.uj.edu.pl. Stosownie do vhosta adres Państwa witryny archiwalnej będzie wyglądał tak:
www.{nazwa-vhosta}.p8.dev.zpu.uj.edu.pl
przykładowo dla witryny Rekrutacji byłby to adres www.rekrutacja.p8.dev.zpu.uj.edu.pl

Redaktorzy, którzy nie zdążyli wprowadzić danych między 26 sierpnia a 2 września na ówczesnym serwerze p6 (dziś jest to już serwer produkcyjny) - mogą te brakujące dane uzupełnić na obecnej produkcji kopiując dane z archiwalnego serwera p8.