Przejdź do głównej treści

Tworzenie serwisu

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak stworzyć serwis w Portalu UJ?

Pomysł

Tematyka, wygląd, funkcjonalności serwisu zależą przede wszystkim od rodzaju witryny. Niekiedy strona jest bardzo prosta, a niekiedy pomysły naszych redaktorów są dość złożone. Ważne, żeby na początku była wstępna wizja, a dalsze etapy nadadzą jej realny wymiar.

Kontakt z naszym zespołem

Prosimy o przesłanie wiadomości na adres portal@uj.edu.pl. Email powinien zawierać m.in. krótki opis strony. Jeżeli nie mają Państwo konkretnego planu, pomożemy zaprojektować Państwa witrynę.
W przypadku, gdy będą potrzebne bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne, zapraszamy do naszego biura na spotkanie.

Formalności

Po wstępnych ustaleniach nadszedł czas na dopełnienie kilku formalności.
W zależności od rodzaju tworzonego serwisu wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów:

Dokumenty można przesłać pocztą uniwersytecką (do Sekcji ds. Portalu Uniwersyteckiego), albo przynieść osobiście do jednego z naszych biur. W przypadku kopii załącznika nr 10 do Poityki Bezpieczeństwa, można przesłąć ją na adres email portal@uj.edu.pl.

Warsztaty oraz tutoriale

Po otrzymaniu dokumentów, prześlemy na wskazany adres email zaproszenie na warsztaty. Po przejściu warsztatów zostaną nadane uprawnienia redaktora witryny. Doskonałym uzupełnieniem zdobytej na warsztatach wiedzy są tutoriale.

Praca nad stroną

W fazie projektowej wspieramy naszych użytkowników wiedzą oraz znajomością standardów i trendów. Faza ta jest często realizowania przy dużym zaangażowaniu z naszej strony, staramy się im kreatywnie pomagać, podpowiadać dobre rozwiązania bazując na naszym doświadczenie, inicjować nowe drogi rozwoju serwisu. Niekiedy w całości projektujemy witrynę: graficznie oraz funkcjonalnie. Druga faza, czyli praktyczne tworzenie stron, przebiega często w sposób samodzielny. Użytkownicy w oparciu o tutoriale, warsztaty oraz naszą pomoc, są w stanie utworzyć serwis.

Audyt

W przypadku gdy tworzenie strony dobiegnie końca należy nas o tym poinformować. My sprawdzimy serwis pod względem zgodności z obowiązującymi normami i prześlemy ewentualne uwagi oraz wskazówki.

Opublikowanie serwisu

Po wprowadzeniu niezbędnych/ewentualnych korekt opublikujemy stronę w Internecie pod wskazanym wcześniej adresem WWW. Jego poprawne działanie zależy od wielu czynników dlatego opublikowanie serwisu w sieci może zająć kilka dni.

Atest

Niektóre serwisy otrzymują od nas atest. Przede wszystkim te, które spełniają wymagane standardy oraz wyróżniają się estetycznie bądź merytorycznie.